PROTOKÓŁ I/2006

 

Pierwszej sesji Rady Miejskiej w Jezioranach, odbytej

w dniu 27 listopada 2006 roku

w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Jezioranach

przy ul. Konopnickiej 4

 

Początek obrad rozpoczęto o godz. 13.00 zakończono o godz. 14.20.

Obecnych na sesji 15 radnych wg listy obecności stanowiącej załącznik nr 5 do protokołu.

Ponadto w sesji uczestniczyło 32 zaproszonych gości wg listy obecności stanowiącej załącznik nr 6 do protokołu.

 

I sesję nowo wybranej Rady Miejskiej, zwołaną zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym przez Przewodniczącego Rady Miejskiej poprzedniej kadencji Pana Jana Ignatowicza otworzyła najstarsza wiekiem radna Romualda Anna Szoka, która stwierdziła, iż dołoży wszelkich starań, aby przeprowadzić ją sprawnie i zgodnie z prawem. Następnie poinformowała, iż w sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi quorum , przy którym rada może obradować i podejmować uchwały. Radna Romualda Anna Szoka

powitała radnych oraz wszystkich zaproszonych gości.

Następnie poinformowała, że należy przystąpić do ceremonii złożenia ślubowania przez nowo wybranych radnych. Poprosiła najmłodszą wiekiem radną Panią Joannę Włoch o odczytanie nazwisk radnych kolejno wg okręgów wyborczych. Po odczytaniu roty wywołani kolejno radni powstają i wypowiadają słowo „ślubuję”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg”.

 

Radna Romualda Anna Szoka odczytała treść roty ślubowania, która brzmi następująco:

 

„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.

 

Radna Joanna Włoch odczytała kolejno wg okręgów wyborczych nazwiska radnych.

 

Radni Gminy Jeziorany złożyli ślubowanie poprzez wypowiedzenie słowa „ślubuję” lub „ślubuję, tak mi dopomóż Bóg”, a co za tym idzie objęli mandat radnego. Radny Maciej Leszczyński odmówił złożenia ślubowania z powodu wyboru na burmistrza.

W związku z powyższym 14 radnych ma prawo głosu.

 

Radna Romualda Anna Szoka zaproponowała, aby do czasu wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej nie zmieniać zaproponowanego porządku dziennego, a zaakceptować go po wyborze przewodniczącego, który obejmie dalsze przewodnictwo obrad.

Poprosiła o zgłaszanie kandydatur na Przewodniczącego Rady Miejskiej.

 

Radny Aptazy Andrzej Teofil zgłosił kandydaturę radnego Leszka Boczkowskiego, oraz opowiedział o jego wysokich kwalifikacjach menedżerskich, a także o pełnionych przez niego funkcjach kierowniczych, w tym o pełnieniu przez rok funkcji Burmistrza Gminy Jeziorany. Radny Aptazy Andrzej Teofil stwierdził, iż zgłoszony przez niego kandydat odznacza się dużą potencjałem i posiada wszystkie cechy, którymi powinien odznaczać się Przewodniczący Rady Miejskiej.

Radny Leszek Boczkowski wyraził zgodę na kandydowanie.

Radny Krzysztof Grabowski zgłosił kandydaturę radnego Andrzeja Stanisława Kaweckiego..

Radny Andrzej Stanisław Kawecki wyraził zgodę na kandydowanie, a następnie przedstawił swoją kandydaturę. Opowiedział o swoich osiągnięciach, a także o działaniach jakie podejmował po to, aby pomagać innym ludziom. Był między innymi Przewodniczącym Rady Szkoły w Szkole Podstawowej w Jezioranach, delegatem do Izby Rolnictwa, pozyskiwał środki dla dzieci, za które np. organizowane były kolonie. Od 1999 roku jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Poza tym uruchomił poczet Polskiego Stronnictwa Ludowego. Radny Andrzej Stanisław Kawecki dodał, że poprzez funkcje, które pełnił chciał służyć ludziom, a nie traktować ich instrumentalnie.

Radny Leszek Boczkowski, również chciał przybliżyć swoją kandydaturę. Stwierdził, iż szedł do tej rady z myślą, aby swoją energię spożytkować dla dobra tej gminy, a nie po to, żeby szukać „rewanżyzmu”, ale po to by działać dla dobra mieszkańców gminy, bez względu na to, kto, z jakiego komitetu startował. Czas kampanii wyborczej minął i uważa, że był to czas zmarnowany na jakieś wewnętrzne animozje. Radny Leszek Boczkowski stwierdził, iż nie ukrywa faktu, że w pierwszej turze głosował na Pana Andrzeja Sibierskiego, natomiast w drugiej poparł Pana Macieja Leszczyńskiego oraz namawiał innych do głosowania na niego. Następnie dodał, że nie będzie osobą, która będzie powodowała antagonizm wśród radnych, ale chce podobnie jak mówił to Pan Burmistrz łączyć ludzi w celu skupienia się na rzecz pracy i na rzecz lepszej przyszłości w naszej gminie.

Ponownie głos zabrał Radny Andrzej Stanisław Kawecki, który uważa, że jeżeli Burmistrz jest z Jezioran, to dla zachowania pewnej równowagi w gminie, Przewodniczący Rady Miejskiej powinien być ze wsi. Stwierdził, iż, mimo że żyjemy w jednej gminie, to warunki życia oraz problemy, jakie występują w Jezioranach, trochę różnią się od tych występujących w otaczających wsiach. Natomiast, jeżeli jedna osoba będzie z miasta, a druga ze wsi, to będzie pewniejsze prezentowanie całej gminy i rzadziej będzie dochodziło do jakichkolwiek konfliktów, ponieważ np. jeśli jest inwestycja w Jezioranach, to wieś krzyczy, a dlaczego nie u nas, natomiast jeśli inwestycja jest na wsi, Jeziorany krzyczą, a czemu nie w mieście. Radny Andrzej Stanisław Kawecki uważa, iż należy pewne sprawy wypośrodkować, że należy dążyć do tego, aby był pewien konsensus, jeśli burmistrz jest z jednej opcji, z jednej strony barykady, to przewodniczący niech będzie z drugiej i wtedy w pełni spełnią się słowa Pana Boczkowskiego i Pana Burmistrza Leszczyńskiego, że cała rada będzie współpracowała, nie ośmiu, dziewięciu czy dziesięciu radnych tylko piętnastu.

 

Radna Romualda Anna Szoka poinformował, że wyboru przewodniczącego, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym dokonuje Rada ze swego grona bezwzględną większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym. Do przeprowadzenia tajnego głosowania Rada powołuje Komisję Skrutacyjną spośród radnych nie kandydujących. Zaproponowała, aby w skład Komisji Skrutacyjnej weszło 3 radnych.

 

Radni zgłosili następujące kandydatury:

1)      Radny Włodzimierz Suchocki

2)      Radna Joanna Natalia Włoch

3)      Radny Karol Piotr Brzeziński

Wszyscy zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie do Komisji Skrutacyjnej.

Rada w wyniku głosowania jednogłośnie ustaliła, że radny Karol Piotr Brzeziński, Włodzimierz Suchocki i radna Włoch Joanna wejdą w skład Komisji Skrutacyjnej.

Komisja Skrutacyjna na Przewodniczącego komisji wybrała Pana Włodzimierza Suchockiego.

 

Radna Romualda Anna Szoka przedstawiła informacje dotyczące sposobu głosowania.

Następnie Komisja Skrutacyjna przystąpiła po pracy.

 

Po zakończeniu pracy Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej radny Włodzimierz Suchocki odczytał protokół z wyboru Przewodniczącego Rady Miejskiej, który stanowił, iż w wyniku tajnego głosowania Przewodniczącym Rady Miejskiej w Jezioranach został wybrany radny Leszek Boczkowski, który otrzymał 8 głosów, przy 14 radnych uprawnionych do głosowania

(załącznik nr 3 do protokołu).

Po odczytaniu protokołu przez radnego Włodzimierza Suchockiego radna Romualda Anna Szoka poinformowała, iż wobec tego, że Pan Leszek Boczkowski otrzymał największą, a zarazem bezwzględną liczbę głosów obecnych radnych, stwierdziła, że Rada wybrała Go na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Jezioranach. Następnie odczytała uchwałę stwierdzającą wybór na Przewodniczącego Rady Miejskiej i poprosiła o przegłosowanie treści uchwały Nr I/1/06 w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Miejskiej (załącznik nr 1  do protokołu).

 

Rada w wyniku głosowania jednogłośnie zaakceptowała uchwałę.

 

Radna Romualda Anna Szoka i pogratulowała wyboru na Przewodniczącego Rady Miejskiej i przekazała dalsze przewodnictwo obrad.

 

Pan Leszek Boczkowski Przewodniczący Rady Miejskiej - podziękował Pani Romualdzie Szoce za prowadzenie dotychczasowych obrad rady i zwrócił się do radnych o akceptację porządku obrad pierwszej sesji Rady Miejskiej w Jezioranach, którego projekt dostarczono im w terminie wcześniejszym.

 

Rada zaakceptowała porządek obrad I sesji Rady Miejskiej w Jezioranach w brzmieniu:

 

  1. Otwarcie I sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Złożenie ślubowania przez Radnych.
  3. Ustalenie porządku obrad.
  4. Wybór Przewodniczącego Rady Miejskiej.

a)      zgłoszenie kandydatów na funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej,

b)      powołanie Komisji Skrutacyjnej,

c)      informacja o sposobie głosowania,

d)      przeprowadzenie głosowania tajnego,

e)      podjęcie uchwały stwierdzającej wybór,

  1. Wybór Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej:

a)   zgłoszenie kandydatów na funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej,

b)   powołanie Komisji Skrutacyjnej,

c)   informacja o sposobie głosowania,

d)      przeprowadzenie głosowania tajnego,

e)      podjęcie uchwał stwierdzających wybór.

       6.  Wolne wnioski i zapytania.

 

Następnie Pan Leszek Boczkowski – Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, iż zgodnie z obowiązującym porządkiem obrad należy przejść do punktu piątego, który stanowi o wyborze Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, w związku z czym poprosił o zgłaszanie kandydatur na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej.

Pierwszą kandydaturę zgłosił Pan Leszek Boczkowski – Przewodniczący Rady Miejskiej , który stwierdził, iż chce aby bez względu na to z którego komitetu osoby kandydowały do rady, żeby uczestniczyły w pracach tej rady, żeby koncentrowały się na jej pracy i z tego też powodu zgłasza kandydaturę przedstawiciela, który kandydował z innego komitetu, niż z komitetu, który wystawiał na kandydaturę na burmistrza Pana Macieja Leszczyńskiego, a mianowicie zgłosił kandydaturę Pani Ewy Maculewicz, która kandydowała z listy Samoobrony, jako kandydata na Wiceprzewodniczącego Rady.

 

Radna Ewa Maculewicz wyraziła zgodę na kandydowanie.

 

Ponieważ radni nie zgłosili innych kandydatur na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, Pan Leszek Boczkowski – Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że wyboru wiceprzewodniczącego, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym dokonuje Rada ze swego grona bezwzględna większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym.

Następnie zaproponował pozostawienie w tym samym składzie Komisji Skrutacyjnej, gdyż członkowie tej komisji nie zostali zgłoszeni jako kandydaci na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, nie mniej jednak formalności musi stać się zadość, mimo to, iż jest tylko jeden kandydat musi nastąpić przeprowadzenie tajnego głosowania za wyborem wiceprzewodniczącego.

Radni jednomyślnie wyrazili zgodę na propozycje Przewodniczącego Rady i Komisja Skrutacyjna przystąpiła do pracy.

 

Po zakończeniu pracy Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej radny Włodzimierz Suchocki odczytał protokół z wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, który stanowił, iż w wyniku tajnego głosowania Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej została wybrana Pani Ewa Maculewicz, która otrzymała 14 głosów, przy 14 radnych uprawnionych do głosowania (załącznik nr 4 do protokołu).

 

Pan Leszek Boczkowski – Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że wobec tego, że Pani Ewa Maculewicz otrzymała największą, a zarazem bezwzględną liczbę głosów obecnych radnych, stwierdził, że Rada wybrała Ją na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Jezioranach.

Następnie odczytał uchwałę stwierdzającą wybór na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej i poprosił o przegłosowanie treści uchwały Nr I/2/06 w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej (załącznik nr 2 do protokołu).

 

Rada w wyniku głosowania jednogłośnie zaakceptowała uchwałę.

 

Pan Leszek Boczkowski – Przewodniczący Rady Miejskiej pogratulował Pani Ewie Maculewicz wyboru na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, a następnie oddał głos nowo wybranemu Burmistrzowi Gminy Jezioran - Panu Maciejowi Leszczyńskiemu.

 

            Na wstępnie swojej wypowiedzi Pan Maciej Leszczyński – Burmistrz Gminy Jeziorany podziękował wszystkim mieszkańcom gminy za olbrzymie zaufanie, jakim go obdarzyli. Stwierdził, iż dokona wszelkich starań, aby mieszkańcy naszej gminy mogli żyć lepiej, przyjaźniej i szczerzej, bo taka była intencja jego kandydowania. Powiedział, że jako Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Leszczyńskiego wprowadził do Rady Miejskiej podobnie jak drugie ugrupowanie czterech radnych, dlatego też chciał powiedzieć, że przysłuchując się dzisiejszemu ślubowaniu i wypowiadanym przez radnych słowom „tak mi dopomóż Bóg”, chciałby, aby te słowa niosły ze sobą przesłanie, że wszyscy radni będą rozumieli ludzi i działali dla ich dobra. Dlatego też stwierdził, iż nieprawdą jest, że będzie uprawiane jakieś „politykierstwo” czy opozycja. Dodał, że między nim a Panem Kaweckim nie ma żadnych różnic poglądowych ani opozycyjnych, bo to nie czas i miejsce na „politykierstwo”. Dodał, że wszyscy wspólnie będą działać dla dobra mieszkańców gminy, tak więc zaprasza do wspólnego działania i uczynienia wszystkiego, aby poprawić życie i możliwości życia naszych mieszkańców.

 

 

Następnie Pan Leszek Boczkowski – Przewodniczący Rady Miejskiej przeszedł do ostatniego punktu w ustalonym porządku obrad, a mianowicie do punktu szóstego „Wolne wnioski i zapytania”.

 

Radny Andrzej Stanisław Kawecki skierował zapytanie do Pana Przewodniczącego. Stwierdził, iż jemu jest wiadomo, że nowy burmistrz obejmuje urząd w momencie zaprzysiężenia oraz, że ma to nastąpić w ciągu siedmiu dni od dnia dzisiejszego. W związku, z czym zapytał, czy można się już spodziewać jakiegoś konkretnego terminu następnej sesji i czy jeśli taki zostanie ustalony, to czy radni zostaną o tym poinformowani.

 

W odpowiedzi na zapytanie Pana Kaweckiego Pan Leszek Boczkowski – Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że następną sesję będzie można zwołać dopiero w momencie, gdy zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw oficjalne zbiorcze wyniki wyborów na wójtów i burmistrzów przez Państwową Komisję Wyborczą, wtedy będzie można zwołać w terminie do siedmiu dni następną sesję, na której Pan Maciej Leszczyński złoży ślubowanie. Nie mniej jednak wiadomo, że radny ma prawo być wcześniej poinformowany o terminie następnej sesji, jest to niezbywalne prawo każdego radnego. Nie mniej jednak Pan Przewodniczący sądzi i uważa, że z uwagi na taki a nie inny tryb objęcia urzędu przez burmistrza, radni nie powinni mieć nic przeciwko, jeśli sesja zostanie zwołana niezwłocznie po ukazaniu się w Dzienniku Ustaw zbiorczych wyników wyborów na wójtów i burmistrzów.

 

Radny Andrzej Stanisław Kawecki stwierdził, iż na stronie internetowej są już ogłoszone wyniki wyborów.

 

Pan Leszek Boczkowski – Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że nie miał możliwości sprawdzenia, czy wyniki są już umieszczone na stronie internetowej, jednak, aby móc ustalić termin sesji muszą być one opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Dodał, iż rozumie, że więcej będzie pytań przy pracy nad konkretnymi programami, tym bardziej, że radni nie mają pełnego obrazu i pełnej wiedzy na temat obecnego stanu finansów, choć być może część radnych posiada taką wiedzę, lecz napewno nie wszyscy. Pan Przewodniczący przypomniał wszystkim radnym o ciężkim okresie pracy jaki ich czeka, chociażby ze względu na kończący się rok 2006. Powiedział również, że projekt budżetu na rok 2007 został już przekazany do Regionalnej Izby Obrachunkowej i obecnie będzie realizowany, natomiast, jeżeli rada nie zdąży uchwalić budżetu do końca roku, to będzie on w takim kształcie, w jakim przygotował go poprzedni burmistrz, czyli Pani Aurelia Kamińska – Sydor. Stwierdził, iż budżet, który został złożony do Regionalnej Izby Obrachunkowej powinien trafić na ręce przewodniczącego do 15 listopada, jednak z uwagi na to, że wybory odbyły się w takim a nie innym terminie, to budżet powinien trafić do niego najdalej w dniu jutrzejszym. Pan Przewodniczący dodał, iż uważa, że należy ten czas wykorzystać na intensywnej pracy i napewno część radnych będzie się uczyła pewnych rzeczy od podstaw, jednak myśli, że radni doświadczeni w pracy nad budżetem pomogą tym, którzy będą mieli problem. Być może pewne wyobrażenie o kształcie budżetu osób, które już nad nim pracowały zostanie zweryfikowane przez osoby, które maja świeższe spojrzenie na pewne sprawy i mogą niektóre zagadnienia widzieć inaczej.

 

 

 

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Leszek Boczkowski podziękował wszystkim za udział w sesji i zamknął obrady.

 

 

 

 

                    Protokołowała                                            Przewodniczący Rady Miejskiej

                 

                  Agnieszka Kiljan                                                   Leszek Boczkowski