Uchwała Nr VII/62/03

Rady Miejskiej w Jezioranach

z dnia 8 lipca  2003r

 

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jeziorany w obrębie Radostowo.

 

              Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5) ustawy z dnia 8.03.1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. Nr 142 z 2001r., poz. 1591 z późn. zmianami) i art. 26 ustawy z dnia 7.07.1994r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz.U. Nr 15 z 1999r., poz. 139 z późn. zmianami) Rada Miejska w Jezioranach uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy Jeziorany w obrębie Radostowo, zwany dalej „planem”. Ustalenia planu stanowią treść niniejszej uchwały.

 

              § 1.1.Granice i przedmiot planu określa uchwała Nr XXXII/290/02 Rady Miejskiej w Jezioranach z dnia 28.06.2002r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Jeziorany.

                 1.2.Rysunek planu, sporządzony na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:1000, stanowi załącznik Nr 1  do uchwały.

1.3.Rysunek planu obowiązuje w następującym zakresie ustaleń planu:

a)       granic planu,

b)       linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania,

c)       nieprzekraczalnych linii zabudowy,

d)       stref lokalizacji zabudowy (wraz z ich oznaczeniami w obszarze 1UT),

e)       granic podziału terenu na działki budowlane,

f)         elementów lokalnego ekosystemu w granicach działek budowlanych,

g)       oznaczeń przeznaczenia terenów na cele: obsługi rekreacji wodnej (TW), zabudowy mieszkaniowo-usługowej (MU), zabudowy usług turystyczno-wypoczynkowych (UT) i dojazdów do drogi publicznej (Dw).

 

              § 2.„Przeznaczenie terenów na określone cele i stawki procentowe z tytułu przepisów art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym”.

                     1.

Oznaczenie przeznaczenia terenu w zał. Nr 1 do uchwały

Przeznaczenie terenu  na cele:

Stawka (%)

1TW

obsługi rekreacji wodnej

0%

1-8 MU

zabudowy mieszkaniowo-usługowej

0%

1 UT

zabudowy usług turystyczno-wypoczynkowych

0%

1-2 Dw

dojazdów do drogi publicznej

0%

 

                     2.Użyte w pkt 1 :

a)       określenie „obsługa rekreacji wodnej” oznacza użytkowanie terenu na funkcje plażowe wraz z urządzeniami wodnymi (nabrzeża, pomosty, przystań) w rozumieniu przepisów prawa wodnego.

b)       określenie „zabudowa mieszkaniowo-usługowa” oznacza przeznaczenie terenu przedmiotowych działek budowlanych na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, z możliwością realizacji funkcji obsługi ruchu turystycznego.

c)       określenie „dojazd do drogi publicznej” oznacza drogę wewnętrzną w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami,

              3.W granicach planu do lokalizacji funkcji usługowych mają zastosowanie przepisy prawa ochrony środowiska o postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

 

              § 3.„Zasady kształtowania zabudowy i podziału terenu na działki budowlane”.

                 1.

Oznaczenie przeznaczenia terenu w zał. Nr 1 do uchwały

Zasady kształtowania zabudowy i podziału terenu na działki budowlane.

1 TW

1.       Oznaczone w rysunku planu linie rozgraniczające terenu stanowią ustalone w planie granice działki budowlanej w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami.

2.       Na w/w działce zezwala się na lokalizację obiektów budowlanych o funkcji obsługi rekreacji wodnej (hangar na sprzęt wodny i sanitariaty).

3.       Zabudowę należy kształtować jako jednokondygnacyjną, przekrytą zadaszeniami dwuspadowymi, o kącie nachylenia połaci dachowych do płaszczyzny przekroju poziomego budynku w przedziale 16o-40o.

4.       Pokrycia dachowe należy wykonać w kolorze czerwonym.

5.       Ogrodzenia działek budowlanych należy kształtować na maksymalną wysokość +1,2m od poziomu terenu w formie konstrukcji ażurowych, z wykluczeniem stosowania wypełnień ogrodzenia między słupkami materiałem betonowym i żelbetowym.

1-8 MU          

 

1.       Oznaczone w rysunku planu granice działek budowlanych stanowią ustalony w planie podział terenu na działki budowlane w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami.

2.       Na każdej z działek budowlanych zezwala się na lokalizację jednego budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego oraz jednego budynku wolnostojącego o funkcjach usług turystyczno-wypoczynkowych. W/w zabudowa mieszkaniowa i usługowa może stanowić zespół budynków, stanowiący jeden obiekt budowlany w rozumieniu przepisów budowlanych.

3.       Zabudowę należy kształtować na maksymalną wysokość dwóch kondygnacji, z drugą kondygnacją w poddaszu użytkowym.

4.       Zadaszenia zabudowy należy kształtować w formie dachów dwuspadowych (lub wielospadowych dla jednego obiektu budowlanego, o którym mowa w pkt 2), o kącie nachylenia połaci dachowych do płaszczyzny przekroju poziomego budynku w przedziale:

a)       40o-45o dla zabudowy dwukondygnacyjnej, z drugą kondygnacją w poddaszu użytkowym,

b)       16o-40o – dla zabudowy parterowej bez poddasza użytkowego.

5.       Pokrycia dachowe należy wykonać w kolorze czerwonym.

6.       Maksymalną wysokość ścianek kolankowych poddasza ustala się na poziomie +1,2m od poziomu stropu nad parterem.

7.       Maksymalną rzędną poziomu parteru budynku ustala się na poziomie +0,45m od odpowiednich rzędnych terenu w licu ścian zewnętrznych budynku.

8.       Ogrodzenia działek budowlanych należy kształtować na maksymalną wysokość +1,2m od poziomu terenu w formie konstrukcji ażurowych, z wykluczeniem stosowania wypełnień ogrodzenia między słupkami materiałem betonowym i żelbetowym.

1 UT

 

1.       Oznaczone w rysunku planu linie rozgraniczające terenu stanowią ustalone w planie granice działki budowlanej w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami.

2.       Na w/w działce zezwala się na:

a)     lokalizację zabudowy o funkcjach usługowych hotelowo- -gastronomicznych i agroturystycznych (w strefie lokalizacji oznaczonej w rysunku planu symbolem I)

b)    lokalizację zespołu 10-ciu budynków wolnostojących o funkcjach pobytowych i noclegowych obsługi ruchu turystycznego (w strefie lokalizacji oznaczonej w rysunku planu symbolem II).

3.       Zabudowę należy kształtować na maksymalną wysokość dwóch kondygnacji, z drugą kondygnacją w poddaszu użytkowym.

4.       Zadaszenia zabudowy należy kształtować w formie dachów dwuspadowych, o kącie nachylenia połaci dachowych do płaszczyzny przekroju poziomego budynku w przedziale:

a)       40o-45o dla zabudowy dwukondygnacyjnej, z drugą kondygnacją w poddaszu użytkowym,

b)       16o-40o – dla zabudowy parterowej bez poddasza użytkowego.

5.       Pokrycia dachowe należy wykonać w kolorze czerwonym.

6.       Maksymalną wysokość ścianek kolankowych poddasza ustala się na poziomie +1,2m od poziomu stropu nad parterem.

7.       Maksymalną rzędną poziomu parteru budynku ustala się na poziomie +0,45m od odpowiednich rzędnych terenu w licu ścian zewnętrznych budynku.

8.       Ogrodzenia działek budowlanych należy kształtować na maksymalną wysokość +1,2m od poziomu terenu w formie konstrukcji ażurowych, z wykluczeniem stosowania wypełnień ogrodzenia między słupkami materiałem betonowym i żelbetowym.

 

              2.W granicach działek budowlanych lokalizację zabudowy określają oznaczone w rysunku planu nieprzekraczalne linie zabudowy (strefy lokalizacji zabudowy) wraz z właściwymi przepisami budowlanymi, z zastrzeżeniem poz. 1 pkt 1. Poza obszarami oznaczonymi odpowiednio w rysunku zmiany planu jako strefy lokalizacji zabudowy zakazuje się prowadzenia robót budowlanych, za wyjątkiem sieci i przyłączeń technicznego uzbrojenia terenu oraz dojazdów do zabudowy.

              3.W granicach planu zakazuje się lokalizacji tymczasowych obiektów budowlanych, za wyjątkiem zapleczy technicznych budowy na czas jej realizacji.

 

              § 4.„Warunki obsługi w zakresie komunikacji”.

                 1.

Oznaczenie przeznaczenia terenu w zał. Nr 1 do uchwały

Szerokość pasa drogowego w liniach rozgraniczających

Klasa techniczna

Funkcja komunikacyjna

1–2 Dw

10 m

D

(jednojezdniowa, o szer. pasa ruchu 3,50m)

Dojazdy do drogi publicznej, stanowiące drogi wewnętrzne w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami.

 

          2.Z tytułu przeznaczenia terenu na cele usługowe w obszarach oznaczonych symbolami: 1-8 MU i 1UT usytuowanie miejsc parkingowych dla pojazdów samochodowych zapewnia się w granicach przedmiotowych działek budowlanych, określając lokalizację tych miejsc w trybie ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

              § 5.„Warunki obsługi w zakresie infrastruktury technicznej”.

                 1.W granicach planu każda z działek budowlanych przeznaczonych pod zabudowę budynkami na pobyt ludzi powinna mieć  zapewnioną możliwość przyłączenia uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i elektroenergetycznej.

                 2.Zezwala się na odprowadzanie wód opadowych na nieutwardzony teren własny każdej z działek budowlanych lub do studni chłonnych, lokalizowanych w granicach tych działek.

                 3.Odprowadzenie i oczyszczanie ścieków powinno odbywać się przez przyłączenie działek budowlanych do zewnętrznej sieci kanalizacji sanitarnej, z przesyłem ścieków gminnym systemem kanalizacji sanitarnej do oczyszczalny ścieków w m. Jeziorany.

                 4.Realizacja sieci technicznego uzbrojenia terenu, o których mowa w punkcie 1, powinna odbywać się w obszarach oznaczonych w rysunku planu symbolami: 1-2 Dw. W przypadku konieczności technicznych zezwala się na realizację w/w sieci w granicach nieruchomości gruntowych przyległych do w/w obszarów.

                 5.Do czasu realizacji sieci wodociągowych i kanalizacji sanitarnej, o których mowa w pkt 1, zezwala się na stosowanie indywidualnych urządzeń zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków oraz zbiorników bezodpływowych na ścieki, stosownie do warunków określonych właściwymi przepisami szczególnymi.

                 6.Zaopatrzenie budynków w ciepło może być dokonywane z indywidualnych źródeł energii cieplnej, odpowiadających przepisom odrębnym dotyczącym gospodarki energetycznej i ochrony środowiska.

                 7.Realizację zewnętrznych sieci i urządzeń elektroenergetycznych wraz z przyłączeniami zapewnia właściwe przedsiębiorstwo energetyczne w trybie przepisów prawa energetycznego.

                 8.Zasady przyłączeń, o których mowa w punkcie 1, powinny być określone w stosownych warunkach technicznych tych przyłączeń, wydawanych na podstawie właściwych przepisów szczególnych.


 

              § 6. „Zadania dla realizacji celów publicznych”.

W granicach planu nie występują zadania dla realizacji lokalnych celów publicznych w rozumieniu przepisów art. 13 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

 

              § 7.„Szczególne warunki zabudowy i zagospodarowania terenu”.

                 1.W granicach planu w sprawach urządzenia brzegów jez. Blanki oraz urządzeń wodnych w obszarach oznaczonych symbolami: 1-TW, 1-8MU i 1UT mają zastosowanie przepisy prawa wodnego wraz z właściwymi przepisami budowlanymi.

                 2.W obszarach oznaczonych w rysunku planu jako „elementy lokalnego ekosystemu w granicach działek budowlanych” zakazuje się prowadzenia robót budowlanych w rozumieniu przepisów budowlanych.

                 3.W granicach planu należy:

a)       przed rozpoczęciem robót ziemnych przedmiotowych inwestycji przeprowadzić archeologiczne    

powierzchniowe rozpoznanie terenu,

b)       uzgodnić decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z Warmińsko-Mazurskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w przedmiocie warunków konserwatorskich prowadzenia robót ziemnych inwestycji, stosownie do wyników badań o których mowa w pkt a).

              § 8.1. W granicach planu tracą moc ustalenia i rysunek miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Jeziorany, uchwalonego uchwałą Nr XIX/136/92 Rady Miejskiej w Jezioranach z dnia 27.11.1992r. (Dziennik Urzędowy Woj. Olsztyńskiego Nr 27 z dnia 28.12.1992r., poz. 332 z późn. zmianami).

                8.2.Zamiast w/w przepisów obowiązuje w granicach planu treść niniejszej uchwały wraz z załącznikiem Nr 1 do uchwały.

               § 9. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Jeziorany.

                  § 10.Uchwała wchodzi w życie po 14 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego i  podlega wywieszeniu  na tablicy ogłoszeń  Urzędu Miejskiego w Jezioranach.

 

                                                                                               Przewodniczący Rady Miejskiej

 

                                                                                  Jan  Ignatowicz