Urząd Miejski

w Jezioranach

 

KARTA  USŁUGI

USC-03

Wydanie zaświadczenia do ślubu konkordatowego i sporządzenie aktu małżeństwa

(ślub zawierany w formie wyznaniowej)

 

 

 

Komórka organizacyjna:

Urząd Stanu Cywilnego

Tel./Fax:

89 539-27-49/ 89 539-27-60

 

I. WYMAGANE DOKUMENTY

 

Zainteresowani składają na piśmie zapewnienie, że nie wiedzą o okolicznościach wyłączających zawarcie małżeństwa i składają:

 

zamierzający zawrzeć małżeństwo jest;

1. kawalerem, panną, rozwiedzionym, rozwiedzioną, wdowcem, wdową:

-       dowód osobisty (do wglądu),

 

2. Jeżeli osoba zawierająca jest cudzoziemcem:

-       dokument tożsamości (do wglądu),

-       zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa z obywatelem polskim (wydane przez właściwy organ danego kraju – najczęściej Urząd Stanu Cywilnego lub konsulat tego państwa) oraz odpisy z aktów stanu cywilnego w zależności od stanu cywilnego cudzoziemca.

 

Jeżeli małżeństwo zawierane będzie przez pełnomocnika - postanowienia sądowe ustanawiające pełnomocnika (wydaje wydział rodzinny sądu rejonowego).

 

II. MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW

 

 

Urząd Stanu Cywilnego w Jezioranach, Plac Zamkowy 4, 11-320 Jeziorany

Informacja: tel. 89 539 27 49

adres email: umjeziorany@wp.pl

 

 

III. OPŁATY

 

Opłata za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł

Opłata skarbowa wnoszona jest na rachunek bankowy (92 8858 1011 2002 0000 0417 8001) lub w kasie tut. Urzędu.

 

 IV. TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA

 

 

1.      Zgłoszenie wniosku o wydanie zaświadczenia o braku przeszkód wyłączających zawarcie małżeństwa dokonują zainteresowani osobiście u kierownika urzędu stanu cywilnego.

2.       Zaświadczenie ważne jest 6 (sześć) miesięcy od daty jego wydania i w okresie jego ważności winien być zawarty związek małżeński.

3.      Wydane zaświadczenie ważne jest na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

4.      Po zawarciu małżeństwa w ciągu 5 (pięciu) dni „Zaświadczenie stanowiące podstawę sporządzenia aktu małżeństwa” organy kościoła lub związku wyznaniowego dostarczają do urzędu stanu cywilnego celem sporządzenia aktu małżeństwa.

5.      Akt małżeństwa zostanie sporządzony niezwłocznie po doręczeniu przez organy kościoła lub związku wyznaniowego dokumentu potwierdzającego zawarcie małżeństwa.

 

V. TRYB ODWOŁAWCZY

 

 

Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia:

1. wydania zaświadczenia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa

2. sporządzenia aktu małżeństwa zawartego zgodnie z art. 1 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, powiadamia strony o odmowie sporządzenia aktu ze względu na naruszenie przepisów przez organy kościoła lub związku wyznaniowego (niedostarczenie dokumentów w terminie pięciu dni o daty zawarcia lub związek małżeński zawarty został po upływie ważności zaświadczenia wydanego przez kierownika urzędu).

Osoby zainteresowane w ciągu 14 dni od daty otrzymania pisma od kierownika mogą wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego o rozstrzygnięcie, czy okoliczności przedstawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego uzasadniają odmowę sporządzenia aktu małżeństwa. Jeżeli sąd podtrzyma ustalenia kierownika urzędu stanu cywilnego odmawiającego sporządzenia aktu małżeństwa strony mogą zawrzeć małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

 

VI. PODSTAWA PRAWNA

 

Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 poz.583),

Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2014 poz. 1741 ze zm.)

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z  2015 poz. 783 ze zm.).

 

VII. INNE INFORMACJE (UZUPEŁNIAJĄCE)

 

 

Jeżeli władze danego kraju nie wydają zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa można zwrócić się do sądu polskiego (wydział rodzinny sądu rejonowego) o zwolnienie z posiadania takiego dokumentu.

Jeżeli w wyniku zawarcia małżeństwa zmienione zostało nazwisko należy złożyć w ciągu 14 dni wniosek o wymianę dowodu osobistego.